Park Halindeki Araca Broşür veya Kartvizit Bırakana Ceza

0
159

Park halindeki araçların camlarına broşürler veya kartvizitler bırakan işletmeler veya kişiler kabahatler kanununa göre 320’TL’den başlayan cezalar alabiliyor. Ceza, suçun tekrarı halinde üst sınır olarak 9 Bin 898 Lira’ya kadar çıkabiliyor.

Park halindeki arabalara reklam amacıyla broşür ve el ilanları koyan işletmeler yada kişiler kabahatler kanununa göre cezalandırılıyor. Bir örneğinin Karşıyaka Belediyesi, tarafından yapıldığı ceza operasyonu en yakın örnek. Karşıyaka’da park halindeki araçların camlarına el ilanı ile kartvizit bırakan kişi ve işletmelere cezalandırmaları yapılmaya başladı. Zabıta aracılığıyla Kabahatler Kanunu’na göre 320 TL’den başlayan para cezaları kesildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bu tür tanıtım faaliyetleri zaten yasak olsa da ne yazık ki giderek, yaygınlaşıyor. Bu yolla izinsiz şekilde reklam yapılırken, denetim dışı faaliyetler kolaylaştırılıyor ve vatandaşlarımız açısından da güvenlik tehdidi oluşuyor. Diğer yandan, broşür ve kartvizitlerin yerlere atılması ciddi bir çevre kirliliği yaratıyor. Biz bu sorunla etkin şekilde mücadele edebilmek için özel ekip kurduk. Cezaların fazla caydırıcı olmamasına rağmen, bu reklam yolunu tercih edenleri vazgeçirene kadar peşlerinde olacağız. Aynı şekilde sokaklarda ilan ve broşür dağıtılmasına karşı mücadelemiz de yoğun şekilde devam edecek” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here